Jak przyjęcie tabletki "dzień po" wpływa na miesiączkę- czy powinnam się martwić?

‘Podczas ostatniego cyklu zapomniałam wziąć tabletkę. Brakowało mi co najmniej dwóch tabletek. Tak więc w panice wzięłam tabletkę po 12 godzinach po seksie z moim chłopakiem. To było dwa tygodnie temu! Od tamtej pory nosił prezerwatywę, a ja zażywałam antykoncepcję ... Ale nadal nie mam miesiączki. Okres spóźnia mi się trzy dni i bardzo się martwię. Czy to oznacza, że jestem w ciąży?’
Anonimowa, 23 lata
(pominięta pigułka)

Co mówi ekspert:

Najnowsza generacja tabletek “dzień po” zawiera octan uliprystalu – duże stężenie związku hormonalnego, które pomaga zapobiegać ciąży, zapobiegając lub opóźniając owulację, dzięki czemu zapłodnienie nie może wystąpić. W przypadku niektórych kobiet tabletka “dzień po” może spowodować przedwczesny okres. U innych jest odwrotnie – może spowodować opóźnienie miesiączki. W żadnej sytuacji nie ma powodu do paniki. Od tego czasu podjęłaś właściwą decyzję o używaniu prezerwatyw i kontynuowaniu stosowania doustnej antykoncepcji. Dobra robota – jesteś odpowiedzialna.

Strach przed zajściem w ciążę i zmiany hormonalne związane ze stresem mogą również powodować opóźnienie miesiączki, zwłaszcza jeśli nie masz żadnych objawów wskazujących na ciążę (takich jak nudności, obrzęk piersi itp.). Przed wykonaniem testu ciążowego (można je łatwo znaleźć w aptece) warto odczekać tydzień po spodziewanej dacie miesiączki, aby mieć pewność, że wyniki są dokładne. Jeśli wynik testu będzie negatywny, a miesiączka nadal nie wystąpi, radzimy umówić się na wizytę u lekarza, aby mógł Cię zbadać. W razie jakichkolwiek wątpliwości lekarz przepisze badanie krwi, aby sprawdzić poziom beta-hCG (hCG to hormon wydzielany przez łożysko), aby dowiedzieć się, co dzieje się z Twoim organizmem.