Czy istnieje ryzyko zajścia w ciążę podczas stosunku bez prezerwatywy?

‘Dwa tygodnie temu po raz pierwszy uprawiałam seks z osobą, którą kocham! Od tamtej pory uprawialiśmy seks trzy razy. Jedynym problemem jest to, że on nie chce używać prezerwatyw, ponieważ uważa że są niewygodne, a ja nie chcę zmuszać go do jej zakładania. Przez ostatni rok brałam tabletki antykoncepcyjne, które przepisał mi lekarz na pryszcze, a farmaceuta powiedział mi, że to środek antykoncepcyjny. Wciąż się boję. Czy muszę wziąć tabletkę "dzień po"?’
Charlotte, 17 lat

Co mówi ekspert:

Po pierwsze sprawdźmy nazwę leku przepisanego przez lekarza, aby upewnić się, że są to tabletki antykoncepcyjne. Jeśli zachowałaś ulotkę z instrukcją dołączoną do opakowania leku, znajdziesz tam wszystkie potrzebne informacje.

Jeśli prawidłowo przyjmowałaś pigułkę antykoncepcyjną (tj. codziennie o tej samej porze, nie pomijając żadnej), powinnaś być chroniona przed ciążą. Jeśli pominęłaś tabletki lub podejrzewasz, że antykoncepcja zawiodła z jakiegokolwiek powodu, ginekolog lub lekarz rodzinny będą w stanie doradzić Ci, czy antykoncepcja awaryjna jest odpowiednią opcją.

Tabletka „dzień po” może działać do 5 dni po stosunku płciowym bez zabezpieczenia , więc jeśli odbyłaś seks bez zabezpieczenia 4 razy w ciągu 2 tygodni, tabletka “dzień po” może być skuteczna tylko w ostatnim czasie (jeśli miało to miejsce w okresie 5 dni). Pigułka “dzień po” nie ochroni Cię przed kolejnym seksem bez zabezpieczenia i niestety żadna antykoncepcja awaryjna nie będzie skuteczna w przypadku seksu bez zabezpieczenia, który miał miejsce dwa tygodnie temu.

Jeśli Twój partner nie nosi prezerwatyw, możesz narazić się na ryzyko zakażenia przenoszonego drogą płciową (STI) . Pamiętaj: ani pigułka antykoncepcyjna, ani antykoncepcja awaryjna nie mogą ochronić Cię przed chorobami przenoszonymi drogą płciową – może to zrobić tylko prezerwatywa.

Jeśli Twój partner również odmówił noszenia prezerwatyw ze swoimi poprzednimi partnerami seksualnymi, może narazić siebie – i Ciebie – na ryzyko rozprzestrzeniania się chorób przenoszonych drogą płciową. Jeśli martwisz się możesz poddać się badaniu na obecność chorób przenoszonych drogą płciową po odbyciu stosunku płciowego bez zabezpieczenia, możesz to zrobić poprzez badanie krwi w labolatorium.

Wreszcie, jeśli czujesz się nieswojo podczas seksu bez prezerwatywy – nawet jeśli jest to ktoś, kogo kochasz – możesz powiedzieć „NIE”. To Twoje ciało, Twój wybór, a Twój partner powinien szanować Twoje granice.