Skutki uboczne działania tabletki „dzień po
Skutki uboczne działania tabletki „dzień po

Naturalne metody antykoncepcji - jak uniknąć zajścia w ciążę?

Naturalne metody antykoncepcji: nigdy nie są w 100% bezpieczne

Seks bez jakiejkolwiek formy antykoncepcji lub ryzyka nieplanowanej ciąży może brzmieć jak marzenie. Rezygnacja z hormonów i wkładek wewnątrzmacicznych w organizmie może wydawać się idealna. Tutaj omawiamy najlepsze praktyki, aby uniknąć ciąży w całkowicie naturalnym stylu!

Ogino - czyli znasz dni, w których nie można zajść w ciążę

W latach pięćdziesiątych japoński lekarz o nazwisku Ogino wynalazł pierwszą metodę obliczeń teoretycznych, opartą na regularnym 28-dniowym cyklu hormonalnym, w celu określenia okresów płodności i niepłodności. Krótko mówiąc: odradzał kochanie się w tygodniu przypadającym około 10 dnia owulacji do 17 dnia owulacji.

Dla wielu kobiet oznaczało to, że kochanie się dzień po miesiączce jest bezpieczne. To popularne i błędne przekonanie, wywodzące się z jego teorii, prawdopodobnie dało początek wielu narodzinom. Być może nawet twoja mama lub babcia są wynikiem dzieci „Ogino” urodzonych w latach 50. a 70. na całym świecie!

Dlaczego nie jest to w 100% bezpieczne? Ogino nie brał pod uwagę nieregularnych cykli i nieprzewidywalności owulacji.

Metoda temperaturowa, tylko, gdy nie jesteś chora

Jest wiele sposobów na uniknięcie ciąży, ta polega na użyciu termometru i bardzo drobiazgowym planowaniu. Co ma termometr do płodności? W dniu owulacji temperatura ciała wzrasta o 0,2°C do 0,4°C. Ta metoda wymaga mierzenia temperatury każdego ranka o tej samej porze (nawet zanim stopy dotkną podłogi!), więc musisz trzymać termometr w szafce nocnej i mieć dużo samodyscypliny.

Dlaczego ta metoda nie jest w 100% bezpieczna? Twoja temperatura ciała może wzrosnąć z powodu infekcji, przeziębienia lub rozstroju żołądka. To sprawia, że znalezienie punktu odniesienia jest dość trudne.

Metoda Billingsa: kwestia śluzu

Ta metoda polega na obserwowaniu zmian śluzu szyjkowego z pochwy. Podczas całego cyklu zauważysz pewne różnice w wydzielinie z pochwy – mianowicie, gdy zbliża się owulacja, śluz szyjkowy zmienia się w rozciągliwą substancję przypominającą białko jaja, wtedy owulacja jest tuż za rogiem.

Dlaczego nie jest to w 100% bezpieczne? Śluz szyjki macicy można pomylić z innymi wydzielinami, takimi jak infekcje pochwy, płyny z podniecenia seksualnego itp.

Stosunek przerywany

Ta metoda wiąże się z dużym ryzykiem, nie wspominając o zaufaniu do partnera, ponieważ musi on wyjść z pochwy zanim dojdzie do wytrysku.

Dlaczego ta metoda nie jest w 100% bezpieczna? Ta metoda nie tylko ma wysoki wskaźnik niepowodzenia, płyn przed wytryskiem (uwalniany przed całkowitym wytryskiem) zawiera również plemniki zdolne do zapłodnienia komórki jajowej.

Metoda objawowo-termiczna

Sama w sobie jest to zdecydowanie najlepsza metoda naturalna. Metoda objawowo-termiczna opiera się zarówno na obserwacji krzywej temperatury, jak i charakterystyce śluzu szyjkowego. Ta metoda jest skuteczna, ale tylko wtedy, gdy jest dokładnie stosowana.

Metody te są przede wszystkim zalecane dla par, które liczą sie z możliwością zajścia w ciążę, jeśli zawiodą naturalne metody. Nie wszyscy są w takiej sytuacji. Ponadto, jeśli jesteś aktywna seksualnie i nie jesteś gotowa na posiadanie dziecka, podwójna antykoncepcja jest najpewniejszym sposobem antykoncepcji. Obejmuje to stosowanie antykoncepcji hormonalnej, a także stosowanie metody mechanicznej, takiej jak prezerwatywy.