pominięta pigułka antykoncepcyjna
Zapomniana tabletka antykoncepcyjna - co zrobić?

Pominięta tabletka antykoncepcyjna - co zrobić?

Żyjąc w ciągłym biegu możesz łatwo zapomnieć o zażyciu pigułki antykoncepcyjnej. Ale nie ma powodu do paniki. Pokażemy Ci, co zrobić, jeśli pominęłaś tabletkę antykoncepcyjną.

Na początek: jakie pigułki bierzesz?

Istnieją dwa główne rodzaje tabletek antykoncepcyjnych: „pigułka złożona” i „mini-pigułka”. Połączone tabletki składają się z dwóch syntetycznych hormonów, estrogenu i progestagenu. Zazwyczaj przyjmuje się je przez 21 dni z tygodniową przerwą między paczkami. Działają poprzez zapobieganie owulacji, więc nie zachodzisz w ciążę.

Mini-pigułki, znane są również jako tabletki zawierające tylko progestagen (ponieważ zawierają tylko progestagen). Te tabletki są przyjmowane 365 dni w roku i często są zalecane kobietom, które nie mogą przyjmować estrogenu.

Co liczy się jako pominięta pigułka?

Doustne środki antykoncepcyjne są skuteczne w 99%, gdy są przyjmowane regularnie, codziennie o tej samej porze. Dobra wiadomość jest taka, że nic się nie stanie jeśli zapomnisz o wzięciu pigułki do 12 godzin, zarówno dla pigułki złożonej (zawierającej estrogen i progestagen), jak i “mini-pigułki”, zawierającej tylko dezogestrel oraz do 3 godzin dla innych “mini-pigułek” (zawierające tylko progestagen). Sytuacja jest jednak nieco trudniejsza i należy podjąć pewne działania, kiedy ten czas pominięcia się wydłuży. Wtedy skuteczność doustnego środka antykoncepcyjnego może być zmniejszona. Rada: ustaw alarm w telefonie i noś zapasowy pakiet w torbie przez cały czas.

Jeśli wiesz, że przegapiłaś pigułkę, zapoznaj się z ulotką dołączoną do tabletek antykoncepcyjnych.
Ponadto, jeśli uprawiałaś seks mniej więcej w czasie, gdy zapomniałaś pigułki, istnieje ryzyko zajścia w ciążę i może być konieczne przyjęcie tabletki po. Bardziej szczegółowe instrukcje znajdziesz w ulotce.

Są dwa rodzaje tabletek “dzień po”, które masz do wyboru: pigułkę opartą na lewonorgestrelu, którą możesz przyjmować do 3 dni (72 godziny) po stosunku bez zabezpieczenia. Druga pigułka po, zawiera octan uliprystalu. Jest to jedyna doustna antykoncepcja awaryjna, którą można stosować do pięciu dni (lub 120 godzin) po odbyciu stosunku płciowego bez zabezpieczenia. Obie działają w taki sposób, że nie dopuszczają do owulacji lub opóźniają owulację. Co zapobiega zapłodnieniu komórki jajowej przez plemnik, a tym samym zapobiega ryzyku zajścia w ciążę.

Jeśli masz jakiekolwiek pytania lub wątpliwości, możesz być pewna, że Twój farmaceuta lub lekarz rodzinny będą w stanie udzielić Ci najlepszej porady dopasowanej do Twojej sytuacji.