Seks bez zabezpieczenia a ryzyko ciąży?
Seks bez zabezpieczenia a ryzyko ciąży?

Seks bez zabezpieczenia a ryzyko ciąży?

Seks bez zabezpieczenia - jakie są konsekwencje?

Nadszedł czas na seks, nie odważyłaś się poprosić partnera o użycie prezerwatywy, przegapiłaś pigułkę lub miałaś wpadkę. Po pierwsze ważne jest, abyś nie czuła się winna. Może się to przytrafić każdemu. Po drugie pamiętaj, żeby nie wstydzić się i rozmawiać o tym z partnerem – otwarta komunikacja jest częścią uprawiania odpowiedzialnego seksu. Antykoncepcja to sprawa obojga partnerów. W przypadku stosunku płciowego bez zabezpieczenia należy zastosować antykoncepcję awaryjną, aby zapobiec nieplanowanej ciąży. Ponadto należy również rozważyć wykonanie badań przesiewowych pod kątem chorób przenoszonych drogą płciową.

Doustną antykoncepcję awaryjną można stosować wyłącznie w przypadku „wypadku antykoncepcyjnego”, np. gdy pęknie prezerwatywa
#1
PRAWDA
#2
To byłaby prawidłowa odpowiedź
FAŁSZ
%
Dobrze
%
Źle

Ryzyko zajścia w ciążę przez cały cykl

Seks bez zabezpieczenia to stosunek płciowy, podczas którego nie stosowałaś żadnej formy antykoncepcji lub antykoncepcja zawiodła. Największym zmartwieniem, jeśli chodzi o seks bez zabezpieczenia, jest nieprzewidywalność owulacji. Prawie niemożliwe jest określenie dokładnego dnia owulacji. Wbrew powszechnemu przekonaniu nie zawsze przypada to 14 dnia po ostatniej miesiączce! Następną kwestią jest żywotność plemników: mogą one przeżyć do pięciu dni w jajowodach, czekając na zapłodnienie komórki jajowej (która ma żywotność 12-24 godzin).

Ponieważ owulacja jest tak zmienna, ustalenie szans na zajście w ciążę będzie trudne. Wiele kobiet nie jest świadomych ryzyka zajścia w ciążę. Doustny środek antykoncepcyjny, w nagłych wypadkach, powinien być zastosowany jak najszybciej po stosunku płciowym bez zabezpieczenia, który działa poprzez opóźnianie owulacji, zapobiegając w ten sposób zapłodnieniu. Nadal powinnaś kontynuować regularne stosowanie antykoncepcji i stosować metodę mechaniczną, aż do następnej miesiączki, aby uniknąć nieplanowanej ciąży.

Ryzyko chorób przenoszonych drogą płciową, jeśli nie używasz prezerwatywy

Posiadanie wielu partnerów zwiększa ryzyko zarażenia się chorobami przenoszonymi drogą płciową (infekcja przenoszona drogą płciową). Zalecamy regularne przeprowadzanie badań przesiewowych w kierunku chorób przenoszonych drogą płciową, aby uniknąć niepożądanych skutków. Niektóre objawy chorób przenoszonych drogą płciową obejmują: ból w okolicy miednicy, pieczenie podczas siusiania, nieregularne krwawienie czy nieprzyjemny zapach wydzieliny z pochwy. Na szczęście większość tych infekcji można łatwo wyleczyć, jeśli mają podłoże bakteryjne. W każdym razie najlepiej nie czekać zbyt długo, ponieważ niektóre z nich mogą prowadzić do bezpłodności, jeśli nie są leczone. Jeśli chodzi o choroby wirusowe, robi się to trochę trudniejsze. Dlatego zawsze zaleca się kobietom stosowanie podwójnej ochrony: metody antykoncepcyjnej (takiej jak pigułka lub wkładka domaciczna), która zapobiega nieplanowanym ciążom oraz drugiej metody barierowej (takiej jak prezerwatywy), która zapobiega chorobom przenoszonym drogą płciową. Jeśli nie jesteś w stabilnym związku z partnerem, któremu całkowicie ufasz, zawsze powinieneś używać prezerwatywy.