W sytuacji, kiedy na zwykłe zabezpieczenie przed niechcianą ciążą jest już za późno, z pomocą przychodzi tabletka dzień po. Jest to tak zwana antykoncepcja awaryjna na kryzysowe sytuacje. Dzięki niej mam mamy szansę zmniejszyć ryzyko zapłodnienia niemal do minimum. Jak działa tabletka dzień po?
Głównym składnikiem leku, jednego z dostępnych na polskim rynku, jest octan uliprystalu. W drugiej dostępnej opcji, substancją czynną będzie lewonorgestrelu. Czasami różne substancje z leków mogą wchodzić ze sobą w interakcję. Należy poinformować lekarza, kiedy przyjmujemy jednocześnie inne leki. Mogą one zmniejszyć skuteczność antykoncepcji awaryjnej. Szczególnie należy zwrócić uwagę na leczenie: padaczki, gruźlicy, grzybicy, zakażenia wirusem HIV czy spożywanie leków z zielem dziurawca. Preparat może też zawiera laktozę, co może być istotne przy nietolerancji. Dlatego przed zażyciem leku należy zapoznać się z informacjami zawartymi w ulotce.
Trzeba stosować się do zaleceń, które zostały w niej zawarte lub według zaleceń lekarza lub farmaceuty. Dołączonej do leku ulotki nie należy wyrzucać. Zachowanie ulotki pozwoli wrócić do niej, kiedy zajdzie potrzeba. W razie dodatkowych pytań, na które nie ma jednoznacznej odpowiedzi w ulotce lub jakichkolwiek wątpliwości, można zwrócić się do farmaceuty.
Pigułka dzień po to lek stosowany do zapobiegania ciąży po odbyciu stosunku płciowego. Aby zrozumieć jak dziala tabletka dzien po, należy wiedzieć jak funkcjonuje kobiecy cykl miesiączkowy. Owulacja, czyli uwolnienie komórki jajowej to moment, kiedy występują dni płodne u kobiety. Wtedy też jest szansa na zajście w ciąże. Tabletka awaryjna ma za zadanie opóźnienie owulacji, a zarazem niedopuszczenie do zapłodnienia komórki jajowej przez plemniki. Można przyjąć ją w dowolnym momencie cyklu miesiączkowego. Kluczem w działaniu leku jest przyjęcie go przed owulacją.
Tabletkę dzień po należy przyjąć maksymalnie do 120 godzin po odbyciu stosunku, czyli do 5 dni. Ważne jest jednak, aby przyjąć ją jak najszybciej, ponieważ skuteczność jej działania jest uzależniona od momentu jej przyjęcia w cyklu miesiączkowym. Trudno jednak określić, kiedy dokładnie mamy owulację.
Pigułka dzień po nie jest regularną formą antykoncepcji,a jedynie awaryjną. Stosuje się ją, kiedy inne metody antykoncepcji zawiodły lub po stosunku bez zabezpieczenia. W przypadku pęknięcia prezerwatywy lub zsunięcia jej z członka. W sytuacji stosowania antykoncepcji hormonalnej sytuacją ryzykowną jest nieprzestrzeganie zaleceń jej przyjmowania. Tabletka przeznaczona jest dla kobiet, które są w wieku rozrodczym i miesiączkują.
Sprawdź również: tabletka “dzień po” gdzie kupić
Stosować się do daty ważności napisanej na opakowaniu leku. Nie przyjmować tabletki po dacie ważności.Jeśli na opakowaniu w podanej dacie widzimy sam miesiąc i rok to termin ważności oznacza ostatni dzień podanego na opakowaniu miesiąca. Przechowywać lek w temperaturze nie przekraczającej 25 stopni Celsjusza. Po przekroczeniu dacie ważności nie spłukiwać leku w kanalizacji, a oddać lek do utylizacji.
Tabletkę należy wyjąć z blistra i popić wodą. Przyjęcie tabletki dzień po może mieć wpływ na skuteczność antykoncepcji hormonalnej. Kiedy regularnie przyjmujemy antykoncepcję hormonalną, to po przyjęciu tabletki awaryjnej, należy kontynuować stosowanie antykoncepcji hormonalnej, jednak dodatkowo stosować dodatkowe zabezpieczenie w postaci prezerwatywy. Jeśli dojdzie do wymiotów w przeciągu 3 godzin od przyjęcia leku, to należy przyjąć kolejną dawkę.
Kiedy zauważymy brak miesiączki w czasie,w którym byśmy jej oczekiwały to należy wykonać test ciążowy. Innymi symptomami wczesnej ciąży są nudności, wymioty czy powiększenie się piersi. W razie niepewności i braku okresu należy wykonać test ciążowy lub skonsultować się z lekarzem.
W przypadku wystąpienia efektów ubocznych przyjęcia leku należy zgłosić się do lekarza lub farmaceuty. Nie powinno się przyjmować tabletki dzień po będąc w ciąży, karmiąc piersią, a także w sytuacji występowania ciężkiej astmy czy chorobami wątroby.
Preparat nie jest przeznaczony do ciągłego stosowania, jako metoda regularnej antykoncepcji. Stosować ją można tylko w nagłych wypadkach. Tabletka nie daje 100% pewności,że osoba ją przyjmująca nie zajdzie w ciąże. Jeśli przyjęcie tabletki nastąpiło po owulacji to istnieje ryzyko zapłodnienia. Tabletka awaryjna nie ma wpływu na zarodek, kiedy już nastąpiło do zapłodnienia przed jej spożyciem.