Jeśli chcemy zapobiegać ciąży to powinniśmy zdecydować się na dostępną formę antykoncepcji. Jest ich wiele, a najodpowiedniejszą powinniśmy dopasować do własnych potrzeb. Jakie mamy opcje w zapobieganiu niechcianej ciąży?

Jakie mamy metody antykoncepcji? 

Metod dostępnych na rynku jest wiele. Każda działa w nieco inny sposób, ale wszystkie cel działania mają jeden – zapobiegać niechcianej ciąży. Nie ma metody skutecznej całkowicie i zawsze jest cień szansy, że dana metoda może nas zawieść. Musimy także umiejętnie i konsekwentnie ją stosować. Jednak dzięki wiedzy możemy bezpiecznie czerpać przyjemność ze współżycia. Jakie są metody antykoncepcji?

Przyjrzyjmy się najpierw jaką metodę może zastosować mężczyzna. Nie ma tutaj dużego pola do wyboru. Najpopularniejszą metodą zabezpieczenia jest prezerwatywa. Jest to jednorazowa, często lateksowa bariera chroniąca przed dostaniem się plemników do wnętrza pochwy. Łatwo ją dostać w prawie każdym sklepie. Przed jej zastosowaniem wystarczy zapoznać się instrukcją jej zakładania. To ważne, ponieważ niewłaściwie założona prezerwatywa może pęknąć czy się zsunąć. Jest też ochroną przed chorobami przenoszonymi drogą płciową. 

U mężczyzn możliwa jest też wazektomia, czyli sterylizacja. Polega na podwiązaniu nasieniowodów, co sprawia, że w wytrysku nie znajdziemy plemników. Plemniki nadal będą produkowane przez organizm ale już nie znajdą ujścia dotychczasową drogą. Jest to bardzo skuteczna metoda antykoncepcji. Reszta metod antykoncepcyjnych skierowana jest w stronę kobiet. 

Jakie sposoby może zastosować kobieta, aby zapobiec niechcianej ciąży?

Antykoncepcja hormonalna w postaci tabletek 

W tabletkach znajdują się hormony – progesteron i estrogen – które zapobiegają zajściu w ciąże. Trzeba brać je systematycznie, codziennie o wybranej godzinie, aby były skuteczne. Jest to metoda zupełnie odwracalna. Należy pamiętać, że w przypadku wymiotów czy biegunki może okazać się nieskuteczna. Ma wiele możliwych skutków ubocznych. 

Implanty, zastrzyki, plastry

W tym rodzaju antykoncepcji nie ma konieczności pamiętania o przyjmowaniu konkretnej dawki. Implanty wszczepiane są do ciała kobiety i działają do 5 lat. Zastrzyki wykonuje się raz na kilka miesięcy. Natomiast plaster nakleja się na ciało i wymienia co kilka tygodni. 

Spirala

Spirala, a inaczej wkładka domaciczna, zakładana przez lekarza. Może znajdować się w ciele nawet do 10 lat. Jedna z najbardziej niezawodnych metod. Konkurować z nią może jeszcze sterylizacja kobiety. Polega na podwiązaniu jajowodów, aby plemniki nie mogły przedostać do komórki jajowej. 

Kapturek pochwowy 

Kapturek pochwowy zapobiega dostaniu się plemników przez szyjkę macicy. Jest dostępny na receptę i wybierany w konsultacji z lekarzem. Istnieje także prezerwatywa dla kobiet. Wygląda podobnie jak męska, ale jest nieco większa. Zakłada się ją do pochwy, a mechanizm działania jest identyczny jak w tradycyjnej prezerwatywie.

Tabletka awaryjna 

Kiedy jedna z powyższych metod zawiedzie, możemy zastosować tabletkę awaryjną (antykoncepcja awaryjna), tak zwaną “tabletkę dzień po” (sprawdź również: tabletka “dzień po” – gdzie kupić). Nie może to być regularna antykoncepcja, ale sprawdzi się w nagłych wypadkach. Musimy zastosować ją do 120 godzin po niezabezpieczonym stosunku. Lepiej jednak, kiedy zrobimy to jak najszybciej.

Sprawdź również: jak działają tabletki “dzień po”