pierwsza wizyta u ginekologa
pierwsza wizyta u ginekologa

Pierwsza wizyta u ginekologa - jak wygląda? Co warto wiedzieć przed pójściem do lekarza lub ginekologa?

Wizyta u lekarza w celu zastosowania antykoncepcji może wydawać się trudnym zadaniem. Zapewniamy jednak, że wizyta jest całkowicie poufna, a lekarz jest po to, aby odpowiedzieć na wszystkie pytania i wątpliwości oraz udzielić porady na temat bezpieczeństwa podczas aktywności seksualnej. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej o tym, czego możesz się spodziewać podczas wizyty u lub ginekologa.

Kiedy należy zgłosić się do lekarza w sprawie antykoncepcji?

Ta decyzja należy wyłącznie do Ciebie. Przed pierwszym stosunkiem seksualnym warto skorzystać z konsultacji, aby uzyskać odpowiedzi na wszelkie pytania. Jeśli już uprawiałaś seks, wizyta kontrolna to dobry sposób, aby upewnić się, że wszystko działa prawidłowo i dowiedzieć się więcej o tym, która z metod antykoncepcji jest dla Ciebie odpowiednia. Nawet jeśli obecnie nie jesteś aktywna seksualnie, skontaktowanie się z lekarzem pomoże uzyskać odpowiedzi na nurtujące Cię pytania. Twój lekarz rodzinny będzie w stanie odpowiedzieć na wszelkie obawy związane z cyklem miesiączkowym.

Czy możesz umówić się do lekarza, jeśli masz mniej niż 16 lat?

Tak, ale na konsultację potrzebujesz zgody rodziców. Jeśli chodzi o pacjentów do 16. roku życia to lekarz musi uzyskać zgodę na badanie i leczenie od rodzica lub opiekuna. Rodzic lub opiekun nie musi być obecny podczas wizyty.

Jeśli chodzi o pacjentów pomiędzy 16. a 18. rokiem życia, w tym przypadku lekarz musi uzyskać zgodę na badanie i leczenie od rodzica (opiekuna) oraz od pacjenta.

Czy podczas wizyty konieczne będzie badanie ginekologiczne?

Nie ma obowiązku poddawania się badaniu ginekologicznemu podczas wizyty. Jeśli ktoś Ci zaproponuje, masz prawo odmówić. Biorąc to pod uwagę lekarz zada Ci pytania dotyczące Twojej historii medycznej i seksualnej, które są ważne, jeśli chodzi o znalezienie odpowiedniej metody antykoncepcji. Te pytania mogą dotyczyć wszelkich przyjmowanych leków, Twojej historii seksualnej i nawyków związanych ze stylem życia, takich jak palenie czy dieta. Jeśli wszystko będzie w porządku, lekarz prawdopodobnie zaleci badanie ginekologiczne około dwa lata po rozpoczęciu seksu. Oczywiście, jeśli szukasz porady na temat czegoś konkretnego, czego doświadczasz (na przykład obfitych miesiączek lub nietypowych bólów), lekarz będzie musiał Cię zbadać, aby zobaczyć, co się dzieje. Zapewniamy jednak, że proces ten jest praktycznie bezbolesny i stanowi rutynową część aktywności seksualnej.

Czy odczujesz ból podczas badania?

Wszystko zależy od osoby, ale ogólnie proces jest bardziej nieprzyjemny niż bolesny. W celu zbadania szyjki macicy lekarz użyje narzędzia medycznego zwanego wziernikiem. Postępując zgodnie z instrukcjami lekarza, kiedy prawidłowo przechylić miednicę i wykonać wdech, możesz zmniejszyć ból lub dyskomfort. Jeśli masz niski próg bólu lub denerwujesz się badaniem, przed wizytą możesz porozmawiać z lekarzem, aby przepisał Ci coś uspokajającego.

Kiedy należy wrócić do lekarza po przepisaniu tabletek antykoncepcyjnych?

O ile nie występują u Ciebie jakiekolwiek komplikacje lub podejrzewasz, że możesz być w ciąży, po przepisaniu tabletek nie jest konieczna kontrola ginekologiczna. Pamiętaj, że tabletki antykoncepcyjne są zwykle przepisywane na 3-4 miesiące, więc aby otrzymać kolejną receptę, będziesz musiała ponownie udać się do lekarza. Gdy tam jesteś, lekarz może monitorować ciśnienie krwi, aby sprawdzić, czy wszystko jest w porządku. Pamiętaj, że badanie krwi zostanie przeprowadzone 3-6 miesięcy po pierwszym rozpoczęciu przyjmowania tabletek.

Kiedy należy udać się do lekarza na badanie piersi?

Musisz skonsultować się z lekarzem, jeśli zauważysz, że tekstura lub wygląd Twoich piersi uległ zmianie (np. wgłębienia lub krwiak) lub jeśli zauważysz guzek w jednej z piersi. Cysty i gruczolakowłókniaki mogą być łagodne, ale jeśli tak nie jest, można je łatwo wyleczyć. Jeśli chodzi o raka piersi, jest on zwykle bardzo rzadki u młodych kobiet i jest łatwiejszy do leczenia, jeśli zostanie wcześnie wykryty. O ile nie zauważysz czegoś niezwykłego badanie piersi jest wskazane od 25 roku życia. Kobiety, które mają w rodzinie raka piersi, powinny być regularnie badane.

Czy badanie piersi jest bolesne?

Zwykle nie jest to bolesne, ale jeśli Twoje piersi są szczególnie wrażliwe, dobrze jest poinformować o tym lekarza. Badanie odbywa się w dwóch etapach: oględziny, podczas których lekarz obserwuje klatkę piersiową jako całość (kształt, symetria, obecność wgłębień), następnie badanie palpacyjne polegające na przesuwaniu palcami po piersiach przez lekarza w celu wyczucia czegokolwiek niezwykłe (takie jak guzek lub nieprawidłowe wydzielanie). Jeśli twój lekarz ma jakiekolwiek obawy lub wykryje problem – przepisze dokładniejsze badanie (np. mammografię, USG piersi lub rezonans magnetyczny).

Co powinnaś zrobić, jeśli nadal jesteś zdenerwowana badaniem?

Zapewniamy, że to badanie jest całkowicie rutynowe. Z reguły lekarz bada oddzielnie piersi i szyjkę macicy, dzięki czemu podczas badania nie będziesz musiała być nago. Weź głęboki oddech i pociesz się tym, że dbasz o swoje ciało.