Strona Główna Choroby przenoszone drogą płciową Choroby przenoszone drogą płciową: 5 punktów, które pomogą Ci lepiej je zrozumieć

Choroby przenoszone drogą płciową: 5 punktów, które pomogą Ci lepiej je zrozumieć

STI (sexually transmitted infections) to trzyliterowy akronim odnoszący się do infekcji przenoszonych drogą płciową. Twoi rodzice (a nawet Ty) mogą je znać jako choroby przenoszone drogą płciową (STD – sexually transmitted diseases). Jakkolwiek je nazwiesz, odnoszą się do tego samego: infekcji przenoszonych z jednej osoby na drugą podczas seksu waginalnego, analnego lub oralnego. Występują częściej, niż myślisz, a wiele chorób przenoszonych drogą płciową nie wykazuje żadnych objawów. Chociaż mogą onieśmielać, jest dobra wiadomość: poddanie się testom nigdy nie było łatwiejsze niż do tej pory. Większość chorób przenoszonych drogą płciową nie jest trudna do wyleczenia, ale lepiej ich unikać, używając prezerwatyw.

1. Zapoznaj się z niebezpiecznymi sytuacjami

Metody antykoncepcyjne, takie jak pigułka hormonalna, czy spirala są doskonałymi sposobami ochrony przed ciążą, ale nie chronią przed chorobami przenoszonymi drogą płciową. Każda osoba uprawiająca seks oralny, analny lub mająca kontakt ze skórą narządów płciowych innej osoby, może zarazić się chorobą przenoszoną drogą płciową. Używanie prezerwatyw męskich lub żeńskich podczas seksu waginalnego, oralnego i analnego to jedyny sposób, w jaki możesz chronić siebie i swojego partnera przed chorobami przenoszonymi drogą płciową.

Oto kilka sytuacji, w których należy podjąć środki ostrożności:

  • Właśnie spotkałeś kogoś, kto bardzo Cię kręci i naprawdę chcesz z nim uprawiać seks. Wskazówka: po pierwsze wszyscy to przeżyliśmy. Jeśli znajdziesz się w takiej sytuacji, oboje powinniście przejść test (jest to znacznie powszechniejsze niż myślisz) i, dopóki nie uzyskasz wyników, spróbuj ograniczyć aktywność seksualną ze swoim partnerem, aby uniknąć dodatkowego ryzyka lub użyj prezerwatyw podczas seksu.

  • Masz wielu partnerów seksualnych. Nie ma wielu możliwości wyboru. Używaj prezerwatywy – nawet do seksu oralnego!

2. Potrafią się ukrywać

Choroby przenoszone drogą płciową dają objawy, w takim przypadku należy skonsultować się z lekarzem. Niektóre typowe objawy to: pieczenie, dziwne i nieprzyjemne w zapachu upławy, guzy i drobne zmiany lub owrzodzenia na genitaliach. Te ostrzegawcze znaki mogą nie być przyjemne, ale na szczęście służą jako wskazówki, które należy sprawdzić. Czasami jednak choroby przenoszone drogą płciową nie mają żadnych objawów i wtedy pojawiają się komplikacje. Nieleczone przez długi czas mogą powodować przewlekły ból, a czasem poważne komplikacje (bezpłodność, uszkodzenie płodu, ciąże pozamaciczne itp.).

Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości co do stosunku seksualnego, który miałaś bez prezerwatywy, nie wahaj się poddać badaniu! Bardzo ważna jest również komunikacja z partnerem.

3. Dostępne bez recepty testy na HIV!

Obecnie domowe testy na obecność wirusa HIV są dostępne w aptekach bez recepty. Zestawy wykrywają przeciwciała we krwi, które są wytwarzane w wyniku zakażenia wirusem HIV. Ten postęp w medycynie może uspokoić parę pragnącą uprawiać seks bez zabezpieczenia. Test wykorzystuje plamkę krwi do wykrycia nieprawidłowości, a wyświetlenie wyników zajmuje mniej niż 30 minut. Przejęcie kontroli nad swoim życiem seksualnym nigdy nie było łatwiejsze!

4. Większość chorób przenoszonych drogą płciową można leczyć

Dobre wieści! Istnieje lekarstwo na chlamydie, brodawki narządów płciowych, kiłę i rzeżączkę. Ale im dłużej czekasz, tym bardziej ryzykujesz narażeniem się na dalsze komplikacje. Jak mówią: lepiej zapobiegać niż leczyć. Istnieją metody zapobiegawcze, takie jak szczepienia, o których lekarz może Cię poinformować, jeśli wykonasz na przykład testy na wirusowe zapalenie wątroby typu B i HPV. Niektórych chorób przenoszonych drogą płciową, takich jak HIV, nie można obecnie wyeliminować, ale dostępne są metody leczenia, które pomagają ograniczyć ich progresję, zmniejszając liczbę wirusów do bardzo niskiego poziomu. Zmniejsza to ryzyko dalszych komplikacji i ryzyko przeniesienia infekcji na kogoś innego.

5. Jak możesz się przebadać

Nie wahaj się skontaktować ze swoim lekarzem rodzinnym, jeśli chcesz się poddać badaniu. Twój lekarz będzie najlepszym doradcą bez względu na Twój wiek, historię choroby i wyniki ostatniego testu STI.