Kalkulator dni płodnych - Obliczanie dni płodnych

Tak jak żadne dwa ciała nie są takie same, tak samo nie ma dwóch takich samych cykli menstruacyjnych. Może to utrudnić obliczanie owulacji. Zastanawiasz się, czy możesz zajść w ciążę w dziewiątym dniu swojego cyklu? Jest to możliwe. Uprawianie seksu bez zabezpieczenia blisko okresu owulacji, nie mówiąc już o seksie bez zabezpieczenia podczas owulacji, naraża Cię na większe ryzyko zajścia w ciążę.

Kiedy więc jesteś płodna i kiedy możesz zajść w ciążę?

Obliczanie owulacji może być trudne i często jest wykonywane wstecz. Ogólnie uważa się, że owulacja ma miejsce 14 dnia cyklu w cyklach 28-dniowych. Dni płodne można obliczyć, odejmując 14 dni od pierwszego dnia następnego okresu. Na przykład: jeśli pierwszy dzień ostatniej miesiączki przypadał 1 czerwca, szacowany dzień owulacji to 14 maja. Nie wszystkie kobiety mają 28-dniowe cykle, a długość może się różnić w zależności od cyklu. Oznacza to, że przewidywanie, w które dni masz owulację, może być trudne.

Komórka jajowa żyje tylko do 24 godzin, ale plemniki mogą żyć nawet do pięciu dni. Po stosunku plemniki cierpliwie czekają, w żeńskich narządach płciowych, na właściwy czas zapłodnienia komórki jajowej – jak tylko komórka jajowa przejdzie przez jajowody. Obliczając dni płodne, masz większą kontrolę nad swoim życiem seksualnym i ryzykiem nieplanowanej ciąży!

Spontaniczna owulacja? Niemożliwe do przewidzenia

Jeśli chodzi o owulację, ciało kobiety ulega spontanicznej zmianie. Dzień owulacji jest inny u każdej kobiety i każdego cyklu. Często zdarza się, że kobiety uprawiające sport doświadczają nieregularnej owulacji.

Nie ma powodu do obaw! To zdarzenie jest przypadkowe i nie jest systematyczne. Pamiętaj tylko, że pierwszy i szósty dzień twojego cyklu to ogólnie okres, w którym masz najmniejsze ryzyko zajścia w ciążę, czyli w trakcie i tuż po miesiączce. W każdym razie, jeśli nie jesteś jeszcze gotowa na posiadanie dzieci, najlepszym sposobem uniknięcia nieplanowanej ciąży jest stosowanie antykoncepcji!