Tabletka "dzień po": jakie są skutki uboczne?

Chociaż wiele osób nie odczuwa żadnych skutków ubocznych po przyjęciu tabletki “dzień po” u niektórych osób mogą one wystąpić. Zazwyczaj to łagodne skutki uboczne, takie jak te wymienione poniżej (są one również wydrukowane w ulotce wewnątrz opakowania):

Najczęstsze skutki uboczne tabletki "dzień po" to:

  • Nudności

  • Ból lub dyskomfort brzucha (żołądka)

  • Wymioty

  • Plamienie

  • Bolesne okresy

  • Ból miednicy

  • Wrażliwość piersi

  • Bóle głowy

  • Zawroty głowy

  • Zmęczenie

Jeśli po zastosowaniu antykoncepcji awaryjnej wystąpią u Ciebie skutki uboczne, prawdopodobnie będą one łagodne i krótkotrwałe. Jeśli masz jakiekolwiek obawy lub jeśli objawy nie ustąpią, skontaktuj się z lekarzem.

Czuję się źle i bolą mnie piersi - czy to oznacza, że mimo zażycia pigułki jestem w ciąży?

Ból piersi i nudności są częstym efektem ubocznym pigułki, a ból piersi może być również oznaką zespołu napięcia przedmiesiączkowego (PMS), więc staraj się nie czytać za dużo i poczekaj na swój okres. Jeśli miesiączka spóźnia się ponad tydzień, zrób test ciążowy, aby uspokoić umysł.

Skąd będę wiedzieć, że antykoncepcja awaryjna zadziałała?

Jedynym sposobem, aby dowiedzieć się, że awaryjna antykoncepcja zadziałała, jest nadejście okresu. Następna pigułka może opóźnić miesiączkę lub sprawić, że wystąpi ona trochę za wcześnie, a czasami może powodować łagodne plamienie lub lekkie krwawienie. Dlatego staraj się nie martwić. Jeśli miesiączka spóźnia się więcej niż 7 dni, należy wykonać test ciążowy.

Czy tabletka "dzień po" powoduje bezpłodność?

Nie ma dowodów, które sugerowałyby, że tabletka „dzień po” ma jakikolwiek wpływ na płodność.

Po tabletce "dzień po" robi mi się niedobrze
#1
PRAWDA
#2
To byłaby prawidłowa odpowiedź
FAŁSZ
%
Dobrze
%
Źle

Zwymiotowałam po zażyciu pigułki - czy powinnam wziąć drugą?

Jeśli zwymiotujesz w ciągu trzech godzin od zastosowania antykoncepcji awaryjnej, powinnaś udać się do lokalnej apteki, lekarza pierwszego kontaktu lub przychodni zdrowia seksualnego, ponieważ może być konieczne podanie drugiej dawki, aby zapewnić jak największą skuteczność.

Czy stosowanie antykoncepcji awaryjnej jest niebezpieczne przy karmieniu piersią?

Jeśli karmisz piersią i stosujesz antykoncepcję awaryjną, radzimy zrobić krótką przerwę przed ponownym karmieniem. Karmienie piersią można rozpocząć 8 godzin po przyjęciu lewonorgestrelu lub siedem dni po przyjęciu octanu uliprystalu. W międzyczasie powinnaś odciągać pokarm aby nie nabawić się zapalenia piersi czy problemów z produkcją pokarmu.