Czy tabletka dzień po chroni
Czy tabletka dzień po chroni

Czy tabletka "dzień po" chroni mnie przed ryzykiem zajścia w ciążę przez cały cykl?

Niestety istnieje wiele błędnych przekonań na temat awaryjnej antykoncepcji. Jesteśmy tutaj, aby pomóc Ci odejść od fikcji i dotrzeć do faktów związanych z tą metodą antykoncepcji awaryjnej.

‘Tabletka "dzień po" chroni mnie przed ryzykiem zajścia w ciążę przez cały cykl?’
Mit numer 4

Ten mit może skutkować nieplanowaną ciążą, ponieważ tabletka “dzień po” NIE zastępuje innych metod regularnej antykoncepcji. Antykoncepcja w przypadkach nagłych powinna być stosowana jako zabezpieczenie tylko wtedy, gdy zawiodły wszystkie inne metody.

Jak długo działa tabletka "dzień po"?

Po seksie bez zabezpieczenia lub wypadku (np. przerwana prezerwatywa, pominięta pigułka) nasienie niejako “wyrusza w podróż”. Przemieszcza się w górę pochwy, a następnie wchodzi do macicy przez szyjkę i czeka w jajowodach. Kiedy komórka jajowa jest uwalniana przez jeden z dwóch jajników przechodzi przez jajowody, gdzie może zostać zapłodniona przez plemniki. Nasienie żyje do 5 dni.

Tabletka “dzień po” wpływa na owulację, opóźniając lub hamując proces, aby zapobiec zapłodnieniu komórki jajowej przez plemnik.

Następna tabletka, jeśli zostanie przyjęta na czas, może zapobiec ciąży po pojedynczym seksie bez zabezpieczenia i nie będzie chronić Cię przed przyszłymi stosunkami seksualnymi. Dlatego ważne jest, aby wybrać regularną metodę antykoncepcji, która najlepiej pasuje do Ciebie i Twojego stylu życia!

Jakie środki ostrożności należy podjąć po zastosowaniu tabletki "dzień po"?

Pamiętaj, że owulacja może nadal wystąpić w cyklu po zażyciu tabletki “dzień po”. Oznacza to, że jesteś potencjalnie płodna między zażyciem pigułki po, aż do następnej miesiączki. Nawet jeśli bierzesz zwykłą pigułkę antykoncepcyjną, używasz pierścienia dopochwowego lub plastra antykoncepcyjnego.

W rzeczywistości pigułka po może tymczasowo zmienić skuteczność zwykłej pigułki antykoncepcyjnej, krążka lub plastra. Wszystko wróci do normy po rozpoczęciu kolejnego cyklu, ale do tego czasu, aby uniknąć ryzyka ciąży, używaj mechanicznej antykoncepcji (takiej jak prezerwatywa).

Jeśli chcę uprawiać seks po zażyciu tabletki "dzień po", nie potrzebuję innej antykoncepcji
#1
PRAWDA
#2
To byłaby prawidłowa odpowiedź
FAŁSZ
%
Dobrze
%
Źle

Czy mogę wziąć tabletkę "dzień po" dwa razy w tym samym cyklu?

Nie zaleca się wielokrotnego stosowania antykonepcji awaryjnej jako zwykłej metody antykoncepcji.

Jeśli jednak doszło do kolejnego niezabezpieczonego stosunku i chcesz mieć pewność – powinnaś użyć jej ponownie.
Pamiętaj jednak, że może to być mniej skuteczne. Czemu? Ponieważ tabletka “dzień po” działa poprzez opóźnianie owulacji: jeśli owulacja wystąpiła już w momencie zażywania pigułki, po raz drugi nie będzie tak skuteczna. Jak mówią „przezorny zawsze ubezpieczony” – bądź ostrożna i miej prezerwatywy pod ręką.