Czy po zażyciu tabletki "dzień po" można zajść w ciążę?

‘Podczas ostatniego seksu z chłopakiem po wytrysku prezerwatywa utknęła mi w pochwie . Zdobyłam receptę i pobiegliśmy do apteki, godzinę później wzięłam tabletkę "dzień po". To był pierwszy raz, kiedy mi się to przytrafiło! Od tamtej pory wariuję. Czy mogę mieć 100% pewności, że nie jestem w ciąży?’
Anonimowa, 21 lat

Co mówi ekspert:

Tabletka “dzień po” to doustna antykoncepcja awaryjna w nagłych wypadkach. Doustna antykoncepcja awaryjna polega na opóźnieniu owulacji poprzez jak najszybsze przyjęcie jednej tabletki doustnie. Pamiętaj, że im później ją przyjmiesz – jej skuteczność maleje. Masz dwie opcje tabletki “dzień po”: pigułkę opartą na lewonorgestrelu, którą możesz przyjąć do 3 dni (72 godziny) po stosunku bez zabezpieczenia. Drugi rodzaj tabletki “dzień po” zawiera cząsteczkę octanu uliprystalu. Jest to jedyna doustna antykoncepcja awaryjna, którą można stosować do pięciu dni (lub 120 godzin) po odbyciu stosunku płciowego bez zabezpieczenia. Obie działają na zasadzie opóźniania owulacji, a tym samym zmniejszając ryzyko zajścia w ciążę.
Warto wspomnieć, że tabletka “dzień po” nie zastępuje zwykłej antykoncepcji. Jest to metoda awaryjna.”

Uczucie zdenerwowania lub stres po zażyciu tabletki “dzień po” jest zupełnie normalne. Zwróć uwagę na następujące objawy, takie jak (czytaj również: tabletka dzień po skutki uboczne): spóźniająca się ponad siedem dni miesiączka lub zmiana obfitości miesiączki (jest obfitsza lub mniej obfita niż zwykle), wrażliwość i ból piersi lub nudności albo ból brzucha. Jeśli doświadczasz takich objawów zalecamy wykonanie testu ciążowego. Jeśli wynik jest negatywny, powinnaś rozważyć metodę regularnej antykoncepcji, która zapewni skuteczną ochronę przez cały cykl menstruacyjny. Jeśli wynik jest pozytywny, zaleca się umówienie wizyty u lekarza lub w przychodni zdrowia w celu omówienia dostępnych opcji. Specjaliści służą pomocą w ustaleniu najlepszego sposobu postępowania w przyszłości. Po prostu wiedz, że nie jesteś sama.