Cykl menstruacyjny i hormonalny trwa około 28 i dzieli się na dwie fazy: przed owulacją i po owulacji. Pierwszy dzień miesiączki do momentu owulacji jest znany jako faza pęcherzykowa, druga faza lutealna przebiega od owulacji do menstruacji (lub ciąży, jeśli dojdzie do zapłodnienia). To sygnalizuje koniec cyklu. Ponieważ cykle miesiączkowe trwają przez ponad połowę życia każdej kobiety, powinnaś dowiedzieć się wszystkiego, czego możesz nie wiedzieć o swoim ciele. Upewnij się, że Twoje ciało zachowuje się tak, jak powinno.
Miesiączka pojawia się raz w miesiącu. Z każdym cyklem wewnętrzna błona macicy (endometrium) pogrubia się dzięki hormonom wydzielanym przez jajniki. Jeśli nie jesteś w ciąży, błona macicy złuszcza się. Komórki endometrium w połączeniu ze śluzem są wydalane z organizmu, tak zaczyna się miesiączka.
Miesiączka u każdej kobiety może wyglądać inaczej. Zwykle trwa od 3 do 7 dni i chociaż często występuje co 28 dni, może również trwać od 20 do 45 dni. Każda kobieta jest wyjątkowa, tak jak jej miesiączka! Menstruacja sygnalizuje zarówno koniec, jak i początek nowego cyklu rozrodczego, który powtarza się aż do rozpoczęcia menopauzy – stanowiąc połowę Twojego życia!
Żeńskie gruczoły rozrodcze, znajdujące się po obu stronach macicy, pełnią podwójną funkcję. Pierwszą funkcją każdego jajnika jest wytwarzanie dojrzałej komórki jajowej co 28 dni. Drugą funkcją jest wydzielanie głównych żeńskich hormonów płciowych (estrogenu i progesteronu), które biorą udział w prawidłowym funkcjonowaniu układu rozrodczego.
Pierwsza część cyklu – faza pęcherzykowa – dotyczy etapu, zanim oocyt stanie się komórką jajową. Ta faza zaczyna się wraz z miesiączką i kończy się owulacją. W tym czasie jajnik stopniowo wydziela więcej estrogenu, co pomaga odbudować wyściółkę macicy.
Twoje ciało wytwarza GnRH, hormon uwalniający gonadotropiny. Zadaniem tej substancji jest stymulowanie produkcji dwóch innych hormonów, które mogą podróżować przez krwioobieg do jajników. FSH, inaczej hormon folikulotropowy, stymuluje wzrost 5 do 20 pęcherzyków i pełni rolę naczynia na niedojrzałą komórkę jajową. Te pęcherzyki rosną pod powierzchnią jajnika. Zwykle tylko jeden pęcherzyk jest w stanie wyprodukować dojrzałą komórkę jajową a inne wycofują się. FSH jest powiązany z LH (hormonem luteinizującym), który ma decydującą rolę: po osiągnięciu szczytu wywołuje owulację.
Każda kobieta ma zapas nieodnawialnych komórek rozrodczych (oocytów lub gamet), które powstały w macicy podczas jej życia. Liczba tych komórek jest stała i nie jest naturalnie uzupełniana. Dla kobiet rozważających MAP (medycznie wspomaganą prokreację) ocena rezerwy jajnikowej jest jednym z pierwszych kroków. Dzięki niej lekarz może określić zdolność jajników do wytwarzania dobrej jakości oocytów, co jest warunkiem pomyślnego zapłodnienia in-vitro.
Podczas owulacji pęcherzyk w jajniku pęka i uwalniania jest dojrzała komórka jajowa. Owulacja występuje w różnych terminach dlatego jej przewidzenie może być trudne. Po uwolnieniu komórka jajowa ma żywotność od 12 do 24 godzin i właśnie w tym czasie może zostać zapłodniona.
Kiedy komórka jajowa jest uwalniana przez jajnik, przemieszcza się do jajowodu.
Po drodze może spotkać plemniki, które wyruszyły za nią w pościg, ale nie musi. W tym czasie pęknięty pęcherzyk pozostaje na powierzchni jajnika. Zmienia się w ciałko żółte. To ciałko żółte wydziela progesteron, a także niewielkie ilości estrogenu. Wspólne działanie tych dwóch hormonów przyczynia się do pogrubienia błony macicy. Jeśli dojdzie do zapłodnienia, zarodek zostanie zaimplementowany, a ciałko żółte będzie nadal wytwarzać wysoki poziom progesteronu, aby utrzymać ciążę.
Otoczka uwalnia hormon – ludzką gonadotropinę kosmówkową. Jest to hormon wykrywany podczas testów ciążowych w moczu i powoduje, że pasek testu ciążowego daje wynik dodatni. Jeśli komórka jajowa nie zostanie zagnieżdżona, nie jesteś w ciąży, poziom progesteronu spada i powoduje, że błona macicy się złuszcza. Rozpoczyna się miesiączka.
Warto wiedzieć: grubość wewnętrznej błony macicy zwiększa się dziesięciokrotnie między początkiem miesiączki a końcem cyklu, z 0,5 mm do 5 mm w ciągu 28 dni (jeśli nie jesteś w ciąży).