kiedy liczy się początek ciąży
kiedy liczy się początek ciąży

1 tydzień ciąży - Kiedy zaczyna się ciąża? Kiedy dochodzi do zapłodnienia?

Ciąża: co to jest zapłodnienie?

Zapłodnienie to klasyczna opowieść o tym, jak plemniki spotykają się z komórką jajową. To pierwsza rzecz, która musi się wydarzyć, aby ciąża się rozpoczęła. Wybierzmy się w podróż do jajowodów…

Co było pierwsze: oocyt czy jajeczko?

Jeśli urodziłaś się z jajnikami, gratuluję – jesteś dumną posiadaczką kilku milionów oocytów! Nie jesteś pewna co to oznacza? Dowiedzmy się!

Oocyt to nazwa nadana niedojrzałym komórkom jajowym kobiet. Niektóre z nich rozwiną się w dojrzałe komórki jajowe w fazie pęcherzykowej na początku cyklu miesiączkowego. Chociaż możesz urodzić się z kilkoma milionami, tylko kilkaset osiągnie dojrzałość między dojrzewaniem a menopauzą. Są one określane jako rezerwa jajników.

Owulacja

Oocyty przechowywane są w workach ochronnych, składających się z masy komórek pęcherzykowych. Każdy worek tworzy pęcherzyk i każdego miesiąca kilka pęcherzyków unosi się na powierzchnię jajnika, ale tylko jeden z nich dojrzewa i wykluwa się – ten proces nazywamy owulacją.

Bardzo trudno jest dokładnie określić, kiedy dojdzie do owulacji – nawet jeśli Twój cykl miesiączkowy jest jak w zegarku. Ludzie zakładają, że dzieje się to w 14. dniu (dokładnie w środku), wszystko może zaburzyć cykl i biologiczny zegar Twojego ciała. Począwszy od stresu aż po aktywność fizyczną.

Jeśli próbujesz zapobiec ciąży, naucz się obliczać dni płodne. Dokładne ramy czasowe dni płodnych są nieprzewidywalne, jeśli będziesz uprawiać seks bez antykoncepcji zawsze istnieje ryzyko zajścia w ciążę.

5-dniowa żywotność plemników

Po owulacji komórka jajowa żyje ok. 12 do 24 godzin. W tym czasie może zostać zapłodniona przez plemnik (spermatozoid). Aby zostać tym szczęściarzem jeden plemnik musi pokonać 200-300 milionów innych (tak, tyle plemników jest uwalnianych podczas jednego wytrysku), aby dotrzeć do komórki jajowej.

Po wejściu do pochwy najszybsze plemniki przemieszczają się wzdłuż kanału szyjki macicy. Śluz szyjki macicy jest produkowany w celu zapewnienia przeżycia i poprawy ich sprawności. Szybkość jest tutaj istotna: plemniki walczą z czasem – i sobą nawzajem – po 5 dniach giną.

Z milionów plemników, które wzięły udział w tym wyścigu, tylko kilkaset trafia do jajowodu, gdzie cierpliwie czeka komórka jajowa. Najlepszy plemnik przenika do komórki jajowej, zaczynając proces zapłodnienia. Po zapłodnieniu komórka jajowa staje się zygotą. Tak więc, jeśli masz zły dzień, pamiętaj, że cząstka Ciebie była kiedyś tą najlepszą małą komórką plemnika, która pobiła miliony innych, aby dotrzeć do komórki jajowej.

Plemniki mogą przeżyć w żeńskim układzie rozrodczym do 5 dni, więc jeśli podejrzewasz, że nie masz owulacji, nadal istnieje szansa na zapłodnienie podczas stosunku płciowego bez zabezpieczenia.

Na początku zarodek wygląda jak jeżyna

Po zapłodnieniu zygota zaczyna się bardzo szybko dzielić, aby stać się zarodkiem. Zygota jest małym skupiskiem komórek, które wyglądają jak jeżyna (chociaż jest dużo, dużo mniejsza). Klaster, zwany blastocytem, nadal przemieszcza się przez jajowód w kierunku macicy, gdzie musi zostać osadzony w wyściółce macicy, aby kontynuować rozwój a następnie stać się zarodkiem.

Implantację definiuje się jako początek ciąży. Zwykle ma to miejsce w ciągu 6-12 dni po zapłodnieniu.

Niezbędne informacje

Jeśli stosujesz antykoncepcję awaryjną, na przykład – tabletkę “dzień po” lub wkładkę domaciczną, może to tylko zapobiec ciąży – nie może przerwać ciąży, która już się rozpoczęła.

Tabletka “dzień po” działa poprzez opóźnianie owulacji, jeśli do zapłodnienia jeszcze nie doszło. Jeśli już owulowałaś w okresie między stosunkiem płciowym bez zabezpieczenia, a wzięciem pigułki, antykoncepcja awaryjna może nie być skuteczna, ale nie będzie miała wpływu na płód, jeśli zajdziesz w ciążę.