tabletka po hormony
tabletka po hormony

Czy tabletka "dzień po" to prawdziwa „bomba hormonalna”?

Czas obalić mity dotyczące awaryjnej antykoncepcji. Omawiamy popularne błędne przekonania, aby pomóc Ci lepiej zrozumieć, co robi tabletka “dzień po”. Czytaj dalej, aby poznać wiedzę, której szukałaś!

‘Tabletka „dzień po” to prawdziwa „bomba hormonalna”, która na długi czas będzie zakłócać moje cykle.’
Mit numer 3

To powracający pogląd, który jest w rzeczywistości fałszywy.
Mówiąc wprost: tabletka “dzień po” tabletka “dzień po” zawiera cząsteczkę, która wpływa na aktywność hormonalną w czasie jej przyjmowania, aby zablokować lub opóźnić owulację. Ma to tę zaletę, że zapobiega zapłodnieniu komórki jajowej przez plemniki, jeśli zostanie wzięta wkrótce po stosunku płciowym bez zabezpieczenia. Możesz mieć pewność, że po przyjęciu tabletki Twoje cykle powrócą do normalnego stanu.

Jakie są możliwe skutki uboczne tabletki "dzień po"?

U każdej kobiety skutki uboczne są różne, tak jak w przypadku innych leków. Najczęściej zgłaszane to bóle głowy, zawroty głowy, bóle brzucha, bóle piersi, uczucie zmęczenia i nudności i zwykle są one bardzo łagodne. Jeśli kiedykolwiek nudności spowodują wymioty w ciągu trzech godzin od zażycia “pigułki po”, zaleca się przyjęcie kolejnej tabletki.

Dobre wieści? Skutki uboczne są zwykle przejściowe i tolerowalne. Następna miesiączka może nastąpić wcześniej lub później niż zwykle, co nie jest powodem do niepokoju.

Jednak uwaga: jeśli zauważysz, że Twój okres spóźnia się o ponad tydzień, zrób test ciążowy, aby sprawdzić, czy tabletka “dzień po” zadziałała. Nie trzeba tego robić wcześniej, ponieważ wynik nie byłby wiarygodny. Jeśli wynik testu jest pozytywny możesz poprosić o pomoc, pamiętaj że nie jesteś sama. Twój lekarz przeprowadzi Cię przez dostępne opcje i możesz wybrać to, co jest najlepsze w Twojej sytuacji. Warto zwrócić się do najbliższych bez względu na to, czy będzie to współmałżonek, przyjaciele, rodzina czy terapeuta, aby pomogli Ci w podjęciu właściwej decyzji.

Jeśli zdecydujesz się kontynuować ciążę, radzimy odwiedzić stronę http://www.hra-pregnancy-registry.com/en/. Zapewniamy, że zażywanie pigułki po nie zakłóca prawidłowego przebiegu ciąży.

Doustna antykoncepcja awaryjna to „bomba hormonalna”, która zrujnuje moje cykle
#1
PRAWDA
#2
To byłaby prawidłowa odpowiedź
FAŁSZ
%
Dobrze
%
Źle

Czy tabletka "dzień po" wpływa na płodność?

Tabletka “dzień po” nie wpływa na płodność, ponieważ wpływa jedynie na cykl owulacji, kiedy ją przyjmujesz. Kiedy zdecydujesz się na posiadanie dziecka tabletka nie uniemożliwi zajścia w ciążę. Gdziekolwiek usłyszałaś ten mit, możesz być pewna, że niepłodność nie jest efektem ubocznym tabletki “dzień po”.

Pamiętaj tylko, że tabletka “dzień po” to doustna awaryjna antykoncepcja przeznaczona do sporadycznego stosowania. Jeśli znajdziesz się w sytuacji, w której kilkakrotnie występowało ryzyko związane z seksem bez zabezpieczenia w krótkim czasie, koniecznie porozmawiaj ze swoim lekarzem na temat znalezienia regularnego sposobu antykoncepcji, która będzie dla Ciebie najbardziej odpowiednia.