Czy tabletka dzień po to aborcja?
Czy tabletka dzień po to aborcja?
‘Jeśli zażywasz tabletkę "dzień po" to tak, jakbyś przeprowadzała mini-aborcję.’
Mit numer 1

“Czy tabletki “dzień po” to aborcja?”. Nie. To popularne błędne przekonanie! Wiadomo, że słowo „aborcja” rodzi pytania i sprawia, że się wahasz. Przyjmowanie tabletki “dzień po” nie ma nic wspólnego z aborcją medyczną (dobrowolnym przerwaniem ciąży), ponieważ jest to kwestia unikania ciąży, opóźniania owulacji, a nie przerywania jej.

Co dzieje się po seksie bez zabezpieczenia lub słabo zabezpieczonym?

Zdarzają się różne sytuacje: niezależnie od tego czy zapomniałaś wziąć pigułkę, prezerwatywa zawiodła, czy po prostu zapomniałaś zastosować antykoncepcję, środki ostrożności pozostają takie same. Nasienie, które znajduje się w pochwie przechodzi przez szyjkę macicy do macicy, a następnie do jajowodów, gdzie czeka na owulację i opadnięcie komórki jajowej. Komórka jajowa jest następnie uwalniana przez jeden z dwóch jajników podczas owulacji. Komórka jajowa może żyć od 12 do 24 godzin, podczas gdy plemnik może żyć do 5 dni w jajowodach.

Jeśli się spotkają, następuje zapłodnienie. Zapłodnione jajeczko będzie następnie schodzić do macicy, gdzie zagnieździ się w jej ściance, nazywa się to implantacją. Często błędnie uważa się, że ciąża zaczyna się od zapłodnienia, ale tak nie jest! Rozpoczyna się dopiero, gdy kamórka jajowa jest prawidłowo osadzona. Zagnieżdżeniu sprzyja pogrubienie błony śluzowej macicy, czyli wyściółki macicy.

Co powoduje tabletka "dzień po"?

Tabletka “dzień po” blokuje lub opóźnia owulację, co zapobiega zapłodnieniu przez plemniki czekające w jajowodach na komórkę jajową.

Podsumowując: tabletka “dzień po” opóźnia owulację. Brak owulacji oznacza brak zapłodnienia. Brak zapłodnienia oznacza brak możliwości implantacji (początek ciąży). Więc opóźniając owulację, tabletka “dzień po” nie wywołuje aborcji!

Co dzieje się podczas aborcji medycznej?

Zupełnie inaczej przebiega proces związany z aborcją. Nie wahaj się porozmawiać z bliskimi, którzy mogą udzielić Ci wsparcia emocjonalnego, lub ze specjalistą medycznym, który pomoże Ci odkryć wszystkie dostępne opcje, aby upewnić się, że robisz to, co jest właściwe dla Ciebie i Twojego stylu życia.

Doustna antykoncepcja awaryjna jest rodzajem mini-aborcji
#1
PRAWDA
#2
To byłaby prawidłowa odpowiedź
FAŁSZ
%
Dobrze
%
Źle