tabletka dzień po bezpłodność
tabletka dzień po bezpłodność

Istnieje wiele powszechnych błędnych przekonań na temat antykoncepcji awaryjnej, więc jesteśmy tutaj, aby oddzielić fakty od fikcji. Przyglądamy się bliżej tabletce “dzień po” i jej powiązaniom z płodnością.

‘Jeśli zażyjesz tabletkę "dzień po", ryzykujesz bezpłodnością.’
Mit numer 2

Chociaż możesz nie być teraz gotowa na posiadanie dzieci, pewnego dnia może założysz rodzinę. Błędne przekonania na temat tabletki “dzień po” mogą powodować, że martwisz się o jej wpływ na swoją płodność. Jesteśmy tutaj, aby wyjaśnić i powiedzieć, że tabletka “dzień po” nie wpływa na Twoją przyszłą płodność. Działa ona wyłącznie na owulację obecnego cyklu, dlatego od następnej miesiączki cykl i owulacja powrócą do normy. Nie ma co się martwić!

Jak działa tabletka "dzień po"?

Jeśli odbyłaś niezabezpieczony stosunek seks bez zabezpieczenia seksualny lub stosowana antykoncepcja zawiodła zastosuj antykoncepcję awaryjną.Tabletka “dzień po” opóźnia lub hamuje owulację, zapobiegając zapłodnieniu komórki jajowej, aby jej działanie było skuteczne należy przyjąć ją jak najszybciej (jednak nie później niż w ciągu 72 h w przypadku tabletek zawierających levonorgestrel lub nie później niż w ciągu 120 h w przypadku tabletek z octanem uliprystalu).
Należy pamiętać, że do momentu pojawienia się kolejnej miesiączki należy stosować antykoncepcje mechaniczną (prezerwatywę), aby uniknąć nieplanowanej ciąży.
Nie ma dowodów, które sugerowałyby, że tabletka „dzień po” ma jakikolwiek wpływ na przyszłą płodność

Doustna antykoncepcja doraźna ma negatywny wpływ na moją płodność
#1
PRAWDA
#2
To byłaby prawidłowa odpowiedź
FAŁSZ
%
Dobrze
%
Źle

Czy wielokrotne przyjmowanie tabletki "dzień po" może spowodować, że stanę się bezpłodna?

Nie. Wbrew temu, co być może słyszałaś, wielokrotne przyjmowanie pigułki po nie powoduje bezpłodności. Tabletka działa specjalnie w celu zapobiegania zapłodnieniu komórki jajowej przez plemnik, jak wspomniano powyżej, bez wpływu na organizm. Jeśli jednak zdarza Ci się, że zażyłaś tabletkę “dzień po” w krótkim czasie kilka razy – rozważ skonsultowanie się z lekarzem w celu znalezienia lepszej, regularnej antykoncepcji dla Twojego stylu życia. Tabletki „dzień po” nie należy stosować jako zwykłej metody antykoncepcji (takiej jak prezerwatywy lub pigułka). Jeśli zażyłaś tabletki “dzień po” po seksie bez zabezpieczenia lub gdy antykoncepcja zawiodła, zaleca się stosowanie metody mechanicznej (prezerwatyw) do końca cyklu, aby zagwarantować, że nie dojdzie do nieplanowanej ciąży.

Czy przyjmowanie tabletki "dzień po" może wpłynąć na moje przyszłe ciąże?

Odpowiedź brzmi: nie.
Podczas przyjmowania tabletki “dzień po” jej aktywny składnik zapobiegnie zapłodnieniu komórki jajowej, opóźniając owulację. Po jego działaniu następuje szybki powrót do normalnej płodności.
Nie ma dowodów, które sugerowałyby, że tabletka „dzień po” ma jakikolwiek wpływ na przyszłą płodność.
Jeśli zbyt późno zażyjesz tabletkę “dzień po” i jesteś już w ciąży, nie ma to żadnego wpływu na obecną ciążę. W takim przypadku należy umówić się na wizytę u lekarza, aby omówić opcje i sposób postępowania.